Terapia logopedyczna Warszawa Bielany
Obecnie wiele dzieci ma problemy z komunikacją werbalną, czyli z mową. Zajęcia, które mogą pomóc w pokonaniu tego rodzaju trudności, to prowadzona w naszym centrum na warszawskich Bielanach terapia logopedyczna dla dzieci i młodzieży. Już od kilku lat mamy przyjemność oglądać efekty, jakie przynosi regularne ćwiczenie mowy i likwidowanie jej zaburzeń pod okiem naszych doświadczonych specjalistów. Dzieci uczestniczące w prowadzonych przez nas zajęciach są bardziej pewne siebie, spokojne, chętniej nawiązują kontakty, a frustracja z powodu trudności w porozumiewaniu staje się tylko przykrym wspomnieniem.
Jako eksperci mamy jednak świadomość, że wielu rodziców obawia się zapisania dziecka na terapię logopedyczną. Obawy te wynikają zazwyczaj z pewnych wątpliwości. Rodzice często nie wiedzą na przykład, czy nieprawidłowości, jakie obserwują u dziecka, rzeczywiście mogą być korygowane ze specjalistą albo czy taka terapia nie będzie zbyt dużym przeciążeniem dla już i tak zmęczonego licznymi zajęciami dziecka. Na podstawie setek rozmów z rodzicami przygotowaliśmy dla Państwa FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
W jakich przypadkach pomaga logopeda dla dzieci?
Pomagamy w bardzo różnych przypadkach zaburzeń mowy. Są to zarówno jej opóźnienie (na przykład u dzieci trzyletnich), jak i jąkanie czy wady wymowy (seplenienie, mówienie przez nos albo nieprawidłowe artykułowanie głoski „r”). Pracujemy także z dziećmi niedosłyszącymi, chorującymi na autyzm, mającymi wady rozwojowe czy porażenie mózgowe.
Podsumowując – jeśli rodzic ma wrażenie, że dziecko nie mówi prawidłowo albo nie mówi, choć już powinno, dobrym pomysłem jest konsultacja.
Co daje terapia logopedyczna?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, co właściwie dają zajęcia logopedyczne dla dzieci i młodzieży. Powszechne jest też przekonanie, że z zaburzeń mowy dziecko wyrośnie, więc tego typu terapia nie jest szczególnie potrzebna.
Rzeczywiście, zdarza się, że dzieci samodzielnie pokonują zaburzenia mowy. Należy jednak pamiętać, że trwa to zawsze znacznie dłużej niż przy pomocy specjalisty. Jednocześnie trudności z komunikacją mają duży wpływ na funkcjonowanie dziecka – zabierają mu pewność siebie, bywają powodem wyśmiewania, utrudniają nawiązywanie kontaktów. Terapia logopedyczna pozwala tego uniknąć, pozytywnie wpływa też na budowanie wysokiej pewności siebie u dziecka.
Kiedy zacząć pracę z logopedą?
Kiedy rzeczywiście bardzo wskazana jest terapia pedagogiczna? Warszawa to duże miasto, skupiające wiele poradni dla dzieci i wielu specjalistów – mają oni różne metody pracy bądź techniki wspierania dzieci. Jeśli jednak chodzi o to, kiedy zacząć terapią logopedyczną, to wszyscy są zgodni – jak najwcześniej.
Gdy dwuletnie dziecko nie mówi ani słówka – zdecydowanie warto odwiedzić logopedę (co wcale nie jest równoznaczne z rozpoczęciem terapii). Jeżeli zauważamy, że 9-latek zaczyna się jąkać albo dziecko wciąż mówi „przez nos”, choć nie ma żadnej infekcji – również warto podjąć działanie.
Jak długo trwa terapia logopedyczna?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak długo będzie trwała terapia logopedyczna u danego dziecka – wszystko zależy do rodzaju nieprawidłowości oraz jej zaawansowania. Niemniej na spotkaniach diagnostycznych (zawsze odbywa się jedno spotkanie z rodzicami i 1-2 z dzieckiem) specjalista może wstępnie oszacować, jak długo dziecko będzie potrzebowało wsparcia.
To, co wiemy na pewno, to to, że terapia logopedyczna sprawia dzieciom wielką frajdę – nie należy się zatem obawiać, że zajęcia będą zbyt trudne (zawsze dopasowujemy do wieku dziecka) albo obciążające. Z młodszymi dziećmi ćwiczymy poprzez zabawę, w przypadku starszaków dbamy o interesującą tematykę. Dzięki temu dzieci nawet nie zauważają, że czynią świetne postępy – zazwyczaj za dobrze się przy tym bawią.
Co oferujemy w ramach terapii logopedycznej?
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych logopedów, którzy posiadają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi o różnym stopniu trudności logopedycznych. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego przypadku oraz stosowaniu nowoczesnych metod terapeutycznych jesteśmy w stanie skutecznie wspierać rozwój mowy i komunikacji u dzieci. Współpracujemy również z innymi specjalistami prowadzącymi między innymi terapie psychologiczne i pedagogiczne, co pozwala nam na kompleksowe podejście do problemów rozwojowych najmłodszych. Dzięki temu możemy nie tylko skupić się na zajęciach logopedycznych, ale również wspierać rozwój emocjonalny i społeczny naszych podopiecznych.
Kim jest dobry logopeda?
Cieszymy się zaufaniem wielu rodziców dzieci uczestniczących na nasze zajęcia logopedyczne – jest ono dla nas największą motywacją do ciągłego doskonalenia się w roli terapeutów. Uważamy, że dobry logopeda to przede wszystkim osoba posiadająca gruntowną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Staramy się być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w zakresie logopedii i metod terapeutycznych, by skuteczne dostosowywać program zajęć do potrzeb każdego dziecka. To jednak nie wszystko! Bez empatii i wysokich umiejętności interpersonalnych nie moglibyśmy skutecznie pomagać dzieciom mającym trudności w komunikacji.
Kolejnym ważnym aspektem pracy terapeuty mowy jest umiejętność budowania relacji opartej na zaufaniu z dzieckiem oraz jego rodzicami. Nasi logopedzi są cierpliwi i wyrozumiali, ponieważ proces terapii może być długotrwały i wymaga współpracy ze strony wszystkich zaangażowanych osób. Ponadto każdorazowo potrafimy dostosować metody pracy do wieku oraz indywidualnych cech dziecka, tak aby terapia była nie tylko efektywna, ale także przyjemna i motywująca.