Terapia psychologiczna dla dzieci

Home / Terapia psychologiczna dla dzieci

Terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży

Wychowanie dzieci i młodzieży w XXI wieku dostarcza wielu nowych, niespotykanych dotąd problemów. Globalna wioska, cyfryzacja społeczeństwa oraz dynamiczne zmiany w naszej codzienności sprawiają, że nie tylko my, dorośli, nie zawsze potrafimy się w tym wszystkim dobrze odnaleźć – problemy z tym związane dotyczą także najmłodszych. W POMOKO doskonale to rozumiemy. To właśnie chęć pomocy dzieciom z problemami rozwojowymi i emocjonalnymi była motorem napędowym do otwarcia naszego Centrum. Terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży jest formą zindywidualizowanej pomocy, podczas której staramy się zrozumieć problemy, z którymi zmagają się najmłodsi oraz pomóc im w uporaniu się z nimi.

Pomoc psychologiczna dla dzieci – komu oferujemy wsparcie?

Być może zauważasz w rozwoju swojego dziecka coś niepokojącego albo masz wrażenie, że nie radzisz sobie z jego wychowaniem – ale nie masz pewności, czy to „wystarczające” problemy, by szukać wsparcia psychologa. To wątpliwość, która pojawia się u wielu rodziców i jest ona całkowicie zrozumiała. 

Wiedz jednak, że w POMOKO pomagamy dzieciom z bardzo różnymi problemami o bardzo różnym nasileniu. Pomożemy i twojemu dziecku, jeżeli:

  • Ma ono problemy rozwojowe

Pomoc psychologiczna dla dzieci jest świetnym rozwiązaniem np. w przypadku, gdy przedszkolak albo uczeń ma opóźnienia rozwojowe – rodzice najczęściej zauważają je, gdy porównują swoje dzieci z innymi. Nasza wykwalifikowana kadra ma duże doświadczenie w pracy nad tego typu problemami. Pomagamy między innymi  dzieciom z CZR, spektrum autyzmu, z zespołem Downa czy z opóźnionym rozwojem psychoruchowym. Pracujemy z dziećmi od drugiego roku życia, działając w zespole – terapia psychologiczna odbywa się we współpracy z logopedą, terapeutą SI, pedagogiem specjalnym oraz fizjoterapeutą. 

  • Ma problemy natury emocjonalnej

Trudności z panowaniem nad emocjami to problem wielu dzieci. Część z nich potrzebuje pomocy i wskazówek na trudnej drodze uczenia się prawidłowego wyładowywania złości, pokonywania lęku czy zawstydzenia. Bardzo często pracujemy także z nastolatkami. Okres dorastania bywa bardzo trudny – nierzadko towarzyszy mu obniżenie samooceny, brak pewności siebie, poczucie odrzucenia oraz osamotnienia. Nie są to stany, które należy po prostu „przeczekać” – takie podejście może prowadzić do osłabienia więzi i nasilenia problemów. Nastolatkowie potrzebują pomocy i wsparcia, aby stać się świadomymi swojej wartości dorosłymi.

  • Cierpi z powodu trudności w adaptacji

Terapia psychologiczna często przynosi ulgę dzieciom lub nastolatkom, które nie potrafią przystosować się do przedszkola, nowej szkoły, które się przeprowadzają albo których życie zmienia się przez rozwód rodziców. 

  • Nie radzi sobie z nauką

Rodzicom zazwyczaj trudno rozpoznać przyczyny, które są podłożem powracających albo nagłych i niespodziewanych problemów z edukacją. Nasi eksperci pomagają zarówno młodszym, jak i starszym uczniom. Skutkuje to nie tylko poprawieniem wyników szkolnych, ale też wzrostem samooceny młodego człowieka.

  • Ma problemy społeczne

Odrzucenie przez grupę rówieśniczą czy trudności z nawiązywaniem przyjaźni to problemy, które w dużym stopniu wpływają na poczucie wartości zarówno dziecka, jak i nastolatka. W POMOKO szukamy przyczyn takiego, a nie innego stanu i pomagamy przełamać bariery komunikacji.

  • Przejawia zaburzenia zachowania

Psycholog dziecięcy okazuje się cennym wsparciem również w sytuacji, gdy rodzice, nauczyciele bądź członkowie rodziny zauważają u dziecka zaburzenia zachowania. Mogą być to ataki agresji, używanie wulgarnego słownictwa, celowe drażnienie innych bądź odrzucenie rodziców i bunt w okresie dojrzewania.

Pomagamy dzieciom w wieku od 2 do 16 roku życia.

pomoko2full ewa przedpelska 11 1

Terapia psychologiczna dla dzieci – na czym polega?

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę: „pomoc psychologiczna dla dzieci Warszawa”, to pojawi się oferta kilku placówek, w których najmłodsi mogą uzyskać wsparcie – w każdej z nich terapia psychologiczna będzie wyglądała inaczej. W POMOKO skupiamy się przede wszystkim na podejściu indywidualnym. Nie dopasowujemy dziecka do schematu, lecz wnikliwie obserwujemy, pytamy i próbujemy znaleźć źródło problemów, które u każdego może być inne. Indywidualnie podchodzimy również do metod terapeutycznych – to, co będzie pomocne u jednego dziecka, może nie być skuteczne u drugiego.  

Pierwszy krok w procesie pomocy to zawsze 1 lub 2 spotkania z rodzicem. Na takim spotkaniu mówią oni o problemach, które zauważyli u dziecka, o próbach radzenia sobie z nimi oraz o okolicznościach, w których dane zachowanie się nasila. Następnie odbywają się dwa spotkania z dzieckiem – wszystko po to, aby specjalista mógł rozpoznać rodzaj i stopień trudności. Ostatnie spotkanie konsultacyjne to to, na którym przedstawia się rodzicom wynik obserwacji, kierunek opracowanych specjalnie dla dziecka działań, plan pracy oraz drobiazgowe zalecenia. 

Terapia psychologiczna – pomagamy też rodzicom

W POMOKO pomagamy również rodzicom. Wspieramy mamy, które zmagają się trudnymi emocjami po porodzie oraz w późniejszych okresach macierzyństwa. Wiemy doskonale, że problemy najmłodszych mogą wpływać na kondycję całej rodziny oraz samoocenę opiekunów. Znamy rozterki związane z oceną rozwoju malutkich dzieci przez rodziców, problemy wynikające z lęku separacyjnego, nieobce nam trudności związane z adaptacją do żłobka czy buntem dwulatka. Dlatego oferujemy możliwość konsultacji, które mają pomóc najbliższym dziecka poczuć się bardziej kompetentnymi, silniejszymi i świadomymi. 

Także rodzice starszych dzieci mogą znaleźć w POMOKO pomoc i wsparcie. Znajdujemy przyczyny trudnych, dziecięcych zachowań (bunt, agresja, niechęć do dialogu, pogorszenie się wyników w nauce) i szukamy dopasowanych do potrzeb rodziny rozwiązań. 

Terapia psychologiczna – konsultacje online (przez Skype’a)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, proponujemy również jednorazową konsultację online (skype), jeśli nie jest możliwa wizyta osobista w Centrum. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do skontaktowania się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Osoby zdecydowane na umówienie wizyty w naszym Centrum mogą zapisać się na wizytę poniżej.

Umów wizytę