Terapia psychologiczna dla dzieci

Home / Terapia psychologiczna dla dzieci

Terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży Warszawa Bielany

Wychowanie dzieci i młodzieży w XXI wieku dostarcza wielu nowych, niespotykanych dotąd problemów. Globalna wioska, cyfryzacja społeczeństwa oraz dynamiczne zmiany w naszej codzienności sprawiają, że nie tylko my, dorośli, nie zawsze potrafimy się w tym wszystkim dobrze odnaleźć – problemy z tym związane dotyczą także najmłodszych. W POMOKO na warszawskich Bielanach doskonale to rozumiemy. To właśnie chęć pomocy dzieciom z problemami rozwojowymi i emocjonalnymi była motorem napędowym do otwarcia naszego Centrum. Terapia psychologiczna dla dzieci i młodzieży jest formą zindywidualizowanej pomocy, podczas której staramy się zrozumieć problemy, z którymi zmagają się najmłodsi oraz pomóc im w uporaniu się z nimi.

Pomoc psychologiczna dla dzieci – komu oferujemy wsparcie?

Być może zauważasz w rozwoju swojego dziecka coś niepokojącego albo masz wrażenie, że nie radzisz sobie z jego wychowaniem – ale nie masz pewności, czy to „wystarczające” problemy, by szukać wsparcia psychologa. To wątpliwość, która pojawia się u wielu rodziców i jest ona całkowicie zrozumiała.

Wiedz jednak, że w POMOKO pomagamy dzieciom z bardzo różnymi problemami o bardzo różnym nasileniu. Pomożemy i Twojemu dziecku, jeżeli:

  • Ma ono problemy rozwojowe

Pomoc psychologiczna dla dzieci jest świetnym rozwiązaniem np. w przypadku, gdy przedszkolak albo uczeń ma opóźnienia rozwojowe – rodzice najczęściej zauważają je, gdy porównują swoje dzieci z innymi. Nasza wykwalifikowana kadra ma duże doświadczenie w pracy nad tego typu problemami. Pomagamy między innymi dzieciom z CZR, spektrum autyzmu, z zespołem Downa czy z opóźnionym rozwojem psychoruchowym. Pracujemy z dziećmi od drugiego roku życia, działając w zespole – terapia psychologiczna odbywa się we współpracy z logopedą, terapeutą SI, pedagogiem specjalnym oraz fizjoterapeutą.

  • Ma problemy natury emocjonalnej

Trudności z panowaniem nad emocjami to problem wielu dzieci. Część z nich potrzebuje pomocy i wskazówek na trudnej drodze uczenia się prawidłowego wyładowywania złości, pokonywania lęku czy zawstydzenia. Bardzo często pracujemy także z nastolatkami. Okres dorastania bywa bardzo trudny – nierzadko towarzyszy mu obniżenie samooceny, brak pewności siebie, poczucie odrzucenia oraz osamotnienia. Nie są to stany, które należy po prostu „przeczekać” – takie podejście może prowadzić do osłabienia więzi i nasilenia problemów. Nastolatkowie potrzebują pomocy i wsparcia, aby stać się świadomymi swojej wartości dorosłymi.

  • Cierpi z powodu trudności w adaptacji

Terapia psychologiczna często przynosi ulgę dzieciom lub nastolatkom, które nie potrafią przystosować się do przedszkola, nowej szkoły, które się przeprowadzają albo których życie zmienia się przez rozwód rodziców.

  • Nie radzi sobie z nauką

Rodzicom zazwyczaj trudno rozpoznać przyczyny, które są podłożem powracających albo nagłych i niespodziewanych problemów z edukacją. Nasi eksperci pomagają zarówno młodszym, jak i starszym uczniom. Skutkuje to nie tylko poprawieniem wyników szkolnych, ale też wzrostem samooceny młodego człowieka.

  • Ma problemy społeczne

Odrzucenie przez grupę rówieśniczą czy trudności z nawiązywaniem przyjaźni to problemy, które w dużym stopniu wpływają na poczucie wartości zarówno dziecka, jak i nastolatka. W POMOKO szukamy przyczyn takiego, a nie innego stanu i pomagamy przełamać bariery komunikacji.

  • Przejawia zaburzenia zachowania

Psycholog dziecięcy okazuje się cennym wsparciem również w sytuacji, gdy rodzice, nauczyciele bądź członkowie rodziny zauważają u dziecka zaburzenia zachowania. Mogą być to ataki agresji, używanie wulgarnego słownictwa, celowe drażnienie innych bądź odrzucenie rodziców i bunt w okresie dojrzewania.

Pomagamy dzieciom w wieku od 2 do 16 roku życia.

pomoko2full ewa przedpelska 11 1

Terapia psychologiczna dla dzieci – na czym polega?

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę: „pomoc psychologiczna dla dzieci Warszawa”, to pojawi się oferta kilku placówek, w których najmłodsi mogą uzyskać wsparcie – w każdej z nich terapia psychologiczna będzie wyglądała inaczej. W POMOKO skupiamy się przede wszystkim na podejściu indywidualnym. Nie dopasowujemy dziecka do schematu, lecz wnikliwie obserwujemy, pytamy i próbujemy znaleźć źródło problemów, które u każdego może być inne. Indywidualnie podchodzimy również do metod terapeutycznych – to, co będzie pomocne u jednego dziecka, może nie być skuteczne u drugiego.

Pierwszy krok w procesie pomocy to zawsze 1 lub 2 spotkania z rodzicem. Na takim spotkaniu mówią oni o problemach, które zauważyli u dziecka, o próbach radzenia sobie z nimi oraz o okolicznościach, w których dane zachowanie się nasila. Następnie odbywają się dwa spotkania z dzieckiem – wszystko po to, aby specjalista mógł rozpoznać rodzaj i stopień trudności. Ostatnie spotkanie konsultacyjne to to, na którym przedstawia się rodzicom wynik obserwacji, kierunek opracowanych specjalnie dla dziecka działań, plan pracy oraz drobiazgowe zalecenia.

Wsparcie psychologa dziecięcego na Bielanach

Oferowana w naszym centrum na Bielanach pomoc psychologa dziecięcego opiera się na indywidualnym podejściu do każdego dziecka oraz jego rodziny. Nasi psychologowie to specjaliści, którzy posiadają wiedzę pozwalającą na zrozumienie złożonych problemów emocjonalnych, behawioralnych i rozwojowych dziecka oraz potrafią dobrać najlepszą w danym przypadku formę terapii. Może ona obejmować różne metody pracy, wśród których znajdują się między innymi terapia indywidualna, grupowa, a także rodzinna. Oferujemy również terapię pedagogiczną na warszawskich Bielanach.

Podczas terapii indywidualnej psycholog dziecięcy skupia się na rozmowie z dzieckiem, stosując jednocześnie różne techniki terapeutyczne, takie jak zabawy bądź rysowanie. Z kolei terapia grupowa umożliwia jednoczesną pracę z dziećmi borykającymi się z podobnymi problemami. W trakcie spotkań grupowych dzieci uczą się wzajemnego rozumienia swoich emocji, radzenia sobie z trudnościami oraz nawiązywania relacji. W przypadku terapii rodzinnej psycholog dziecięcy współpracuje z całą rodziną, pomagając w rozwiązaniu konfliktów oraz poprawieniu komunikacji między jej członkami. Terapia ta pozwala na zrozumienie wzorców zachowań, które mogą wpływać na funkcjonowanie dziecka oraz jego rozwój emocjonalny.

Rola rodzica w terapii psychologicznej

Udział rodzica w procesie terapii psychologicznej dziecka ma ogromne znaczenie. Współpraca ze specjalistą jest niezbędna dla osiągnięcia sukcesu terapeutycznego oraz dla długotrwałej zmiany samopoczucia i zachowania małego pacjenta. Rodzice są zazwyczaj pierwszymi obserwatorami problemów dziecka oraz mają największy wpływ na jego rozwój emocjonalny i społeczny. W trakcie terapii psycholog organizuje regularne spotkania, aby omówić postępy w terapii oraz ustalić wspólne cele. Ważne jest, aby rodzice byli aktywnie zaangażowani w toczący się proces oraz wspierali swoje dziecko w trudnych momentach. Komunikacja oparta na zaufaniu pozwala rodzicom nie tylko zdobyć wiedzę na temat potrzeb emocjonalnych dziecka, ale również zrozumieć, w jaki sposób udzielać mu jakościowego wsparcia na co dzień.

Terapia psychologiczna – pomagamy też rodzicom

W POMOKO pomagamy również samym rodzicom. Wspieramy mamy, które zmagają się trudnymi emocjami po porodzie oraz w późniejszych okresach macierzyństwa. Wiemy doskonale, że problemy najmłodszych mogą wpływać na kondycję całej rodziny oraz samoocenę opiekunów. Znamy rozterki związane z oceną rozwoju malutkich dzieci przez rodziców, problemy wynikające z lęku separacyjnego, nieobce nam trudności związane z adaptacją do żłobka czy buntem dwulatka. Dlatego oferujemy możliwość konsultacji, które mają pomóc najbliższym dziecka poczuć się bardziej kompetentnymi, silniejszymi i świadomymi.

Także rodzice starszych dzieci mogą znaleźć w POMOKO pomoc i wsparcie. Znajdujemy przyczyny trudnych, dziecięcych zachowań (bunt, agresja, niechęć do dialogu, pogorszenie się wyników w nauce) i szukamy dopasowanych do potrzeb rodziny rozwiązań.

Terapia psychologiczna – konsultacje online (przez Skype’a)

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, proponujemy również jednorazową konsultację online (Skype), jeśli nie jest możliwa wizyta osobista w Centrum. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do skontaktowania się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Osoby zdecydowane na umówienie wizyty w naszym Centrum mogą zapisać się na wizytę poniżej.

Umów wizytę