Terapia ręki
Terapia ręki
Czy masz czasem wrażenie, że twoje dziecko jest nieporadne i wszystko wypada mu z rąk? A może zauważasz, że niechętnie rysuje, maluje czy układa małe klocki? Jeśli tak, być może potrzebna jest mu terapia ręki. Na czym polegają takie zajęcia i jak pomagamy dzieciom w POMOKO?
Terapia ręki – co to jest?
Terapia ręki to zajęcia dla dzieci, u których zauważa się trudności w zakresie motoryki małej, czyli manipulowaniu dłońmi i palcami. Dzięki precyzyjnie dobranym ćwiczeniom, które zawsze mają zachęcającą formę zabawy, dziecko stopniowo pokonuje problemy. W efekcie po zakończeniu terapii jego ruchy są bardziej płynne, o wiele bardziej precyzyjne i pewne, u dziecka można też zauważyć wzrost samooceny.
Szczegółowe cele zajęć to poprawa napięcia mięśni ręki i dłoni, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, wypracowanie prawidłowego chwytu, poprawa precyzji ruchów dłoni oraz polepszenie się umiejętności koncentracji uwagi.
Terapia ręki – na czym polega?
W POMOKO pomagamy dzieciom w wieku od 3 do 7 lat, czyli maluchom, które jeszcze nie rozpoczęły etapu szkolnego. Odpowiednio wcześnie wdrożone zajęcia i praca nad sprawnością dłoni zapobiegnie kłopotom w szkole i sprawi, że dziecko będzie się w niej czuło bardziej pewne siebie.
Terapia ręki zawsze rozpoczyna się od spotkania z naszym specjalistą. Terapeuta najpierw ocenia, czy i w jakim obszarze oraz stopniu dziecko potrzebuje pomocy, tworzy także specjalistyczny plan wsparcia. Kolejny etap to już bezpośrednie spotkania dziecka z terapeutą i praca nad poprawą sprawności.
W POMOKO kładziemy nacisk na różnorodność zajęć, dzięki czemu odnosimy duże sukcesy na polu terapeutycznym i możemy obserwować energię, z jaką nasi podopieczni podchodzą do nowych zadań. Dzieci często ćwiczą zarówno przy stoliku (podczas malowania, wycinania, rysowania, nawlekania czy zabawy masą plastyczną), jak i w trakcie ogólnych aktywności – takich jak rzucanie piłką do celu czy ćwiczenie mięśni rąk.
Zajęcia zawsze mają charakter indywidualny, dzięki czemu dziecko jest wnikliwie obserwowane, a wszystkie jego postępy czy trudności – natychmiast zauważane.
Terapia ręki – czy to odpowiednie zajęcia dla twojego dziecka?
Odnosisz wrażenie, że twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi czynnościami, ale nie masz pewności, czy terapia ręki jest dla niego dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy zatem, że zajęcia takiego szczególnie sprawdzają się u dzieci, które:
- nie lubią zajmować się codziennymi obowiązkami, które wymagają użycia dłoni (np. segregacja sztućców),
- mają trudności z czynnościami samoobsługowymi – nie radzą sobie z guzikami, zamkami, sznurowaniem butów albo radzą sobie w sposób ograniczony,
- nie trzymają poprawnie kredki, ołówka czy długopisu, nie potrafią kolorować bez wyjeżdżania poza linie, nie lubią malować czy rysować,
- oceniane są jako niezgrabne, ponieważ ciągle coś upuszczają i rozlewają.
Warto pamiętać, że dzieci takie często uważane są za nieporadne, bywają wyszydzane i zawstydzane – co w znacznym stopniu wpływa na ich samoocenę oraz poczucie własnej wartości. Terapia ręki może temu zapobiec i być świetnym wsparciem dziecka w okresie poprzedzającym etap szkolny.