Terapia ręki

Home / Terapia ręki

Terapia ręki

Czy masz czasem wrażenie, że twoje dziecko jest nieporadne i wszystko wypada mu z rąk? A może zauważasz, że niechętnie rysuje, maluje czy układa małe klocki? Jeśli tak, być może potrzebna jest mu terapia ręki. Na czym polegają takie zajęcia i jak pomagamy dzieciom w POMOKO?

Terapia ręki – co to jest?

Terapia ręki to zajęcia dla dzieci, u których zauważa się trudności w zakresie motoryki małej, czyli manipulowaniu dłońmi i palcami. Dzięki precyzyjnie dobranym ćwiczeniom, które zawsze mają zachęcającą formę zabawy, dziecko stopniowo pokonuje problemy. W efekcie po zakończeniu terapii jego ruchy są bardziej płynne, o wiele bardziej precyzyjne i pewne, u dziecka można też zauważyć wzrost samooceny.

Szczegółowe cele zajęć to poprawa napięcia mięśni ręki i dłoni, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, wypracowanie prawidłowego chwytu, poprawa precyzji ruchów dłoni oraz polepszenie się umiejętności koncentracji uwagi.

Terapia ręki – na czym polega?

W POMOKO pomagamy dzieciom w wieku od 3 do 7 lat, czyli maluchom, które jeszcze nie rozpoczęły etapu szkolnego. Odpowiednio wcześnie wdrożone zajęcia i praca nad sprawnością dłoni zapobiegnie kłopotom w szkole i sprawi, że dziecko będzie się w niej czuło bardziej pewne siebie. 

Terapia ręki zawsze rozpoczyna się od spotkania z naszym specjalistą. Terapeuta najpierw ocenia, czy i w jakim obszarze oraz stopniu dziecko potrzebuje pomocy, tworzy także specjalistyczny plan wsparcia. Kolejny etap to już bezpośrednie spotkania dziecka z terapeutą i praca nad poprawą sprawności.

W POMOKO kładziemy nacisk na różnorodność zajęć, dzięki czemu odnosimy duże sukcesy na polu terapeutycznym i możemy obserwować energię, z jaką nasi podopieczni podchodzą do nowych zadań. Dzieci często ćwiczą zarówno przy stoliku (podczas malowania, wycinania, rysowania, nawlekania czy zabawy masą plastyczną), jak i w trakcie ogólnych aktywności – takich jak rzucanie piłką do celu czy ćwiczenie mięśni rąk. 

Zajęcia zawsze mają charakter indywidualny, dzięki czemu dziecko jest wnikliwie obserwowane, a wszystkie jego postępy czy trudności – natychmiast zauważane. 

Terapia ręki dla dzieci na Bielanach

Prawidłowy rozwój motoryki małej odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. To dzięki umiejętnościom manualnym może on wykonywać codzienne czynności, takie jak jedzenie, ubieranie się czy pisanie. W przypadku dzieci i młodzieży sprawność manualna wpływa także na ich funkcjonowanie w szkole oraz rozwijanie zdolności społecznych. Dzieci uczą się przez zabawę, a wiele zabawek i gier wymaga precyzyjnych ruchów dłoni i palców. W ten sposób rozwój małej motoryki oddziałuje też na zdobywanie nowych umiejętności oraz na ogólny rozwój intelektualny.

Jeżeli zauważasz u dziecka trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów dłoni i palców, warto rozważyć konsultację ze specjalistą. Terapia ręki, która znajduje się w ofercie naszego centrum na Bielanach, jest bardzo ważna w przypadku problemów z chwytaniem przedmiotów, posługiwaniem się sztućcami czy pisaniem. Może być również pomocna dla dzieci z zaburzeniami sensorycznymi, które mają trudności z odbieraniem bodźców dotykowych czy proprioceptywnych. Specjalista pomaga wówczas dziecku lepiej zrozumieć sygnały płynące z jego ciała oraz nauczyć się właściwie reagować na bodźce zewnętrzne. Nasz ośrodek oferuje także terapię logopedyczną oraz fizjoterapię. Zapraszamy!

Umów wizytę