Trening umiejętności społecznych (TUS)

Home / Trening umiejętności społecznych (TUS)

Trening umiejętności społecznych (TUS)

Nasze zajęcia, choć nastawione na naukę umiejętności społecznych, nie są typowym treningiem, w którym liczy się skuteczność, a wyniki dzielą na gorszych i lepszych. Nie stosujemy nagród, bo chcemy, żeby do aktywnego uczestnictwa w zajęciach motywował ciekawie spędzony czas.

Trening Umiejętności Społecznych w Pomoko opiera się na trzech kluczowych elementach:

T jak troska– bo ważna jest dla nas empatia, współpraca, życzliwość oraz nauka dawania i otrzymywania wsparcia;

U jak uważność– bo będziemy uczyć się uważnego bycia razem, rozumienia pojawiających się emocji i radzenia sobie ze stresem poprzez relaksację oraz zabawy uczące obserwacji oddechu i uważnego doświadczania świata wszystkimi zmysłami;

S jak szacunek– bo bycie częścią różnorodnej grupy to nieustanna nauka akceptacji, prowadzenia rozmowy i uważnego słuchania, odmawiania i akceptowania czyjejś odmowy, rozumienia wpływu własnego zachowania na innych oraz rozwiązywania konfliktów bez przemocy.

Na naszych zajęciach możesz nauczyć się jak poprosić o coś ważnego dla Ciebie, gdy brak Ci odwagi lub jak się zachować, gdy nie podoba Ci się pomysł kolegi, ale nie wiesz jak odmówić. Będziesz mógł potrenować wypowiadanie własnego zdania, rozwiązywanie konfliktów oraz poznasz swoje mocne strony i nauczysz się je wykorzystywać w kontakcie z innymi. Dodatkowo nasz TUS urozmaicony jest wyjściami poza obiekt – są to wycieczki do kina, parku czy kawiarni oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Atrakcje tego typu odbywają się raz na trzy miesiące w zależności od ograniczeń pandemicznych.

 

58203003 1cf7 430b b665 06c93564296f

Trening umiejętności społecznych – czy warto?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, co daje trening umiejętności społecznych. Czy warto poświęcać czas i pieniądze? A może dziecko poradzi sobie samo? 

Takie wątpliwości są naturalne. Ustępują zazwyczaj wtedy, gdy rodzice zauważają pierwsze pozytywne rezultaty zajęć, będące efektem współpracy dziecka z naszymi doświadczonymi specjalistami. Wymienić tu można w szczególności:

  • zwiększenie poczucia własnej wartości, 
  • zmniejszenie poziomu lęku, zarówno tego ogólnego, jak i związanego z sytuacjami społecznymi,
  • wzmocnienie wiary we własne możliwości,
  • nabycie umiejętności pracy w grupie i przestrzeganie jej reguł,
  • nabycie umiejętności reagowania na konflikty w sposób, dzięki któremu jest możliwe ich pozytywne zakończenie,
  • wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, 
  • nabycie umiejętności rozpoznawania emocji – zarówno własnych, jak i cudzych, prezentowanych poprzez gesty oraz mimikę.

Umów wizytę