Dietetyka dziecięca i rodzinna

Home / Dietetyka dziecięca i rodzinna

Dietetyka dziecięca i rodzinna

Prowadzimy konsultacje dietetyczne dla dzieci i rodziców. Wiemy doskonale, że szeroko pojęte problemy  z odżywianiem oraz ich skutki mogą negatywnie wpłynąć na wiele aspektów życia – zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Ciągle obserwujemy, jak nasze działania przynoszą wymierne efekty, a zarówno rodzice, jak i dzieci, odczuwają wyraźną ulgę, czują się lepiej i zaczynają wierzyć w swoje możliwości.

Konsultacje dietetyczne dla dzieci i rodziców, którymi zajmujemy się w POMOKO, obejmują aż kilka obszarów:

  • Wspomagamy rodziców przy rozszerzaniu diety niemowląt

W POMOKO zdajemy sobie sprawę, że świadome rozszerzanie diety niemowląt – zarówno tych zdrowych, jak i o specjalnych potrzebach, nie jest proste. Odpowiedzialni rodzice nie ufają informacjom z Internetu, nie chcą także z każdym pytaniem udawać się do pełnej wirusów i bakterii przychodni lekarskiej. Świetnym dla nich rozwiązaniem jest dietetyk dla dzieci. Warszawa to miasto, w którym pracują najlepsi specjaliści z tej dziedziny w Polsce – jeden z nich, Marta Piekut (psychodietetyk, dietetyk dziecięcy, kliniczny oraz pediatryczny), pracuje z dziećmi w naszej placówce.

  • Rozwiązujemy problemy w jedzeniu, pojawiające się na każdym etapie rozwoju młodego człowieka

Nasze konsultacje dietetyczne szczególnie często dotyczą problemu wybiórczego jedzenia, czyli odmawiania spożywania wielu pokarmów z uwagi na ich zapach, konsystencję czy kolor. Radzimy sobie z problemem metodą małych kroczków, stopniowo uzyskując znakomite rezultaty i przywracając równowagę w menu dzieci.

  • Bilansujemy jadłospis pod względem odpowiedniej wartości odżywczej, tak aby uzupełniać niedobory i im zapobiegać

Właściwy jadłospis zapewnia nie tylko dzieciom, ale i dorosłym odpowiednią porcję energii na co dzień, zwiększa odporność oraz pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Na co dzień nie zawsze wiemy jednak, czego nam w diecie brakuje, a czego mamy aż nadto. Nasz dietetyk rodzinny pomaga zbilansować dietę, czego skutkiem jest poprawa samopoczucia pacjentów – widoczna już w kilka tygodni po rozpoczęciu konsultacji.

  • Pokonujemy otyłość i związane z nią powikłania

W naszej pracy często prowadzimy konsultacje dla dzieci i dorosłych, które pomagają w zwalczeniu oraz zapobieganiu otyłości. Problem jest poważny – z najnowszych badań wynika, że już 10% dzieci w wieku 1-3, 30% uczniów szkół podstawowych i około 20% młodzieży ma nadwagę. Rodzice bardzo często nie wiedzą, jak poradzić sobie z tym problemem, a często i sami cierpią na nadwagę lub otyłość.

Obserwujemy, jak współpraca z naszymi specjalistami pomaga pokonać tego typu trudności, co skutkuje nie tylko lepszą kondycją i zdrowiem, ale też wzrostem samooceny i wiary we własne możliwości. 

Ponadto w POMOKO zajmujemy się również zmianą sposobu żywienia u dzieci cierpiących na różnego typu choroby, alergie czy nietolerancje pokarmowe, pomagamy także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. 

Konsultacje dietetyczne dla dzieci i dorosłych – jak to wygląda?

Spotkania odbywają się regularnie, w ustalonym wcześniej rytmie, tak aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Pierwsza wizyta w naszym centrum to zazwyczaj szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy. Staramy się wówczas uzyskać informacje na temat:

  • planu dnia, 
  • sposobu jedzenia, 
  • tego co najczęściej pojawia się w menu, 
  • największych trudności i problemów, 
  • braków w diecie.

Następnie ustalamy plan działania i cele krótko- oraz długoterminowe. Kolejne spotkania to podsumowanie tego, co do tej pory udało się osiągnąć, rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawić w trakcie wprowadzania zmian, wskazywanie kolejnych pomysłów oraz wyznaczanie zadań i celów na następne dni.

Wierzymy, że właściwie prowadzona dietetyka rodzinna opiera się na współpracy, której podstawą są zaufanie, wzajemne zrozumienie i chęci do działania. Istotna jest zarówno współpraca dziecka z dietetykiem, jak i rodziców z dietetykiem, a także rodzica z dzieckiem. Zawsze staramy się, aby tempo wprowadzanych zmian i ich zakres były dostosowane do danej osoby oraz aby nie stanowiły one życiowej rewolucji.

Dietetyka dziecięca i rodzinna – konsultacje dla dzieci

Konsultacje dietetyczne prowadzimy zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Spotkania odbywają się regularnie, w ustalonym wcześniej rytmie, tak aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Pierwsze spotkanie to zazwyczaj szczegółowy wywiad zdrowotny, żywieniowy, staramy się poznać jak najwięcej szczegółów dotyczących planu dnia, sposobu jedzenia, tego co najczęściej pojawia się w menu, z czym są największe trudności, jakich składników odżywczych może ewentualnie brakować oraz ustalamy plan działania. Kolejne spotkania to podsumowanie tego, co do tej pory udało się osiągnąć, rozwiązywanie problemów, które mogą się pojawić w trakcie wprowadzania zmian, wskazywanie kolejnych pomysłów oraz wyznaczanie zadań i celów na następne dni.

W konsultacjach dietetycznych bardzo ważne jest nawiązanie współpracy, która będzie bazowała na zaufaniu, wzajemnym zrozumieniu i chęci do działania. Istotna jest zarówno współpraca dziecka z dietetykiem, jak i rodziców z dietetykiem, a także rodzica z dzieckiem. Pomocne jest również wsparcie całego środowiska, w którym dana rodzina funkcjonuje. Zawsze staramy się, aby tempo wprowadzanych zmian i ich zakres były dostosowane do danej osoby oraz aby nie stanowiły one życiowej rewolucji. Wolimy metodę mały kroków, która przynosi trwalsze rezultaty na długie lata. Tylko wtedy dietetyka dziecięca i rodzinna przynosi odpowiednie rezultaty.