Książki dla dzieci o Świętach – co poleca Pomoko?

Książki dla dzieci o Świętach – co poleca Pomoko?

Zbliżające się święta to czas, który można wykorzystać na bycie razem z naszymi rodzinami i rozmowy o ważnych sprawach takich jak miłość, dobro i troska o innych. Polecamy trzy pozycje książkowe skierowane do młodszych i starszych dzieci, których wspólna lektura umili świąteczny czas.

unnamed 2 1

 

Święta Tupcia Chrupcia Eliza Piotrowska

Ilustracje: Marco Campanella

Tupcio to myszka, która buduje zamek ze śniegu, ślizga się po rynnie, pisze list do Świętego Mikołaja i lepi bałwana. Pewnego razu spotyka ptaszka, potrzebującego pomocy. Tupcio początkowo jej odmawia. Jednak myśl o Świętym Mikołaju, który widzi wszystko wpływa na chęć poprawy zachowania. Myszka decyduje się postąpić zgodnie z duchem Świąt. Prosi o pomoc mamę i wspólnie pomagają potrzebującemu zwierzątku. 

Bogate ilustracje zachwycą zwłaszcza młodsze dzieci w wieku przedszkolnym. Ta lektura wprowadzi nas w atmosferę świąteczną i zachęci do rozmowy o dobrych uczynkach i o tym co lubimy w świętach.

unnamed 1 1

 

Bullerbyn. Trzy opowiadania. Astrid Lindgren

Ilustracje: Ilon Wikland

Książka o dzieciach, które nigdy się nie nudzą składa się z trzech opowiadań, z których ostatnie porusza temat spędzania Gwiazdki. Dzieci same pieką pierniczki, pomagają dorosłym w zwożeniu drzewa, kolędują, robią latarnie ze śniegu i karmią ptaki. Każda aktywność jest tu równie ważna i przynosi masę radości. Najbardziej magiczne w tej historii jest to, że słyszymy ją z perspektywy dziecka. 

W Bullerbyn wszystko dzieje się w naturalnym tempie, nikt nikogo nie pośpiesza i mimo, że jest obiektywnie dużo przygotowań i pracy do wykonania to każda świąteczna aktywność jest przepełniona wesołą rodzinną atmosferą. 

unnamed 10

 

Świąteczne życzenie Katharine Rundell

Ilustracje: Emily Sutton

Teo jest chłopcem, który sam podejmuje się ubrania choinki, bo jego rodzice muszą pracować w Wigilię a opiekunka zasypia, nie okazując bohaterowi zainteresowania. Gdy Teo zauważa spadającą gwiazdę jego życzeniem jest zostać „odsamotnionym”. I zgodnie z magią świąt dzieje się coś, co w zwykłym czasie nie wydarzyłoby się nigdy. Wiara chłopca ożywia ozdoby świąteczne: ołowianego żołnierzyka z zardzewiałym bębenkiem, łysego rudzik, konika z nadgryzionymi biegunami i anielicę, która pogubiła skrzydła. Ta Wigilia będzie na pewno wyjątkowa…

Książka w nietypowy, pełen humoru sposób podejmuje tematykę bożonarodzeniową. Jest tu miejsce na różne uczucia a ważniejsza od prezentów jest obecność bliskich.