Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy zacząć terapię logopedyczną i co właściwie daje? Odpowiadamy i wyjaśniamy, w czym takie zajęcia mogą pomóc
Kiedy dziecko mówi niewyraźnie, sepleni albo się jąka, mamy dwa wyjścia. Pierwsze to „przeczekanie” problemu, drugie to sięgnięcie po profesjonalną pomoc logopedy. Dlaczego to ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze i jak długo trwa terapia logopedyczna?
Terapia logopedyczna dla dzieci – kiedy jest wskazana?
Terapia logopedyczna to wszystkie te zajęcia, które mają na celu skorygowanie nieprawidłowości w porozumiewaniu się. W praktyce są to różnorakie ćwiczenia, które dopasowywane są do dzieci w zależności od tego, z jakimi zaburzeniami się one zmagają. I tutaj dochodzimy do zasadniczego pytania – kiedy terapia logopedyczna dla dzieci jest wskazana?
• Kiedy dziecko nie mówi, choć już powinno
O rozwój mowy dziecka zazwyczaj obawiają się rodzice 2-letnich i 3-letnich. Często słyszą oni uspokajające słowa bliskich, w stylu: „Nie martw się, ja też zaczęłam mówić bardzo późno”. I rzeczywiście, czasem logopeda dla dzieci stwierdza, że mamy do czynienia z prostym opóźnieniem mowy, które wymaga tylko prostych ćwiczeń przeprowadzanych w domu. Jednak z uwagi na to, że możemy mieć do czynienia także i z wrodzonym zaburzeniem mowy, należy sprawę skonsultować ze specjalistą.
• Kiedy dziecko się jąka
W przypadku tego problemu nie ma lepszego „lekarstwa” niż właśnie terapia logopedyczna. Jąkanie u dziecka można szybko zlikwidować, ale i także – przy nieumiejętnym podejściu, nasilić.
• W przypadku wad wymowy
U dzieci występuje mnóstwo wad wymowy: przykłady to rynolalia (mówienie „przez nos”), rotacyzm (nieprawidłowa wymowa głoski „r”) czy lambdacyzm, czyli niewłaściwe wymawiania głoski „l”. W każdym z tych przypadków dziecku należy pomóc, ponieważ wady wymowy powodują nie tylko trudności w komunikacji, ale mogę też wpłynąć na obniżenie samooceny czy negatywne relacje z rówieśnikami. Warto dodać, że niektóre zajęcia, np. terapia logopedyczna seplenienia, przy odpowiedniej współpracy rodziców bardzo szybko przynoszą zadowalające efekty.
• W przypadku niedosłuchu
To oczywiście skomplikowany problem, w którym terapia logopedyczna jest bardzo wskazana. Dzieci, które nie dosłyszą, ale regularnie ćwiczą, o wiele lepiej pokonują kolejne stopnie sprawnej komunikacji z otoczeniem.
Ponadto terapię logopedyczną zaleca się w przypadku dzieci chorujących na autyzm, cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe i mających wady wrodzone (np. rozszczep wargi). Jest to także nieoceniona forma wsparcia dla młodszych i starszych dyslektyków, dyskalkulików czy dysgrafików.
Kiedy zacząć terapię logopedyczną?
Do logopedy należy wybrać się z dzieckiem wtedy, gdy po prostu zauważymy, że ma ono problem z wymową czy np. jąkaniem. Ostrożnie podchodźmy do porad znajomych czy bliskich, którzy zalecają wstrzymanie się z konsultacjami u specjalistów – należy zauważyć, że wady wymowy mogą utrzymywać się do etapu dorosłości i zawsze mają wpływ na niektóre dziedziny życia.
Nierzadko zdarza się, że logopeda uznaje, że terapia logopedyczna wcale nie jest dziecku potrzebna i zaleca tylko kilka ćwiczeń. Jeśli jednak okaże się inaczej, to im wcześniej dziecko rozpocznie terapię, tym lepiej dla niego.
Jak przebiega i jak długo trwa terapia logopedyczna?
Wielu rodziców „kojarzy” tego typu zajęcia z ćwiczeniem przed lustrem prawidłowego wymawiania głosek. W rzeczywistości jednak praca, jaką wykonuje profesjonalny logopeda, jest o wiele bardziej zaawansowana.
Przede wszystkim należy podkreślić, że terapia logopedyczna dla dzieci niemal zawsze ma formę zabawy – zarówno przedszkolak, jak i poważniejszy już uczeń, nie może być do niczego zmuszany. Są to zatem zarówno wspomniane ćwiczenia przed lustrem (np. ze zlizywaniem słodkości z ust – ćwiczenie języka), jak i zabawy piłeczkami, piórkami, liczne gry, puzzle i układanki. Jeśli już w gabinecie logopedy dla dzieci rozlega się jęk zawodu, to zazwyczaj wynika on z informacji o zakończeniu zajęć. Jeśli natomiast chodzi o czas trwania takiej terapii – wszystko zależy od rodzaju problemów, z jakimi zmaga się dziecko, ich nasilenia oraz od stopnia zaangażowania rodziców w ćwiczenia domowe.
Terapia logopedyczna dla dzieci – jak wybrać gabinet?
Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę na przykład: „terapia logopedyczna dla dzieci Warszawa” to uzyskamy wiele wyników – jest to, na szczęście, bardzo powszechna pomoc dla najmłodszych. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie wybrać gabinet. Logopeda dla dzieci powinien być życzliwy i wzbudzać zaufanie, a jednocześnie musi znać sposoby na zachęcenie do pracy. Ponadto zawsze przed rozpoczęciem pracy rodzic powinien usłyszeć dokładną diagnozę problemu swojego dziecka i zapoznać się z planem ćwiczeń na kolejne miesiące.