Młodość i okres dojrzewania to wyjątkowy czas zmian, odkrywania siebie oraz swojego miejsca w świecie. Ten czas bywa dużym wyzwaniem zarówno dla nastolatków, jak i ich bliskich. Dystans społeczny, zdalne nauczanie i niepewność przyszłości zwiększają poziom lęku. Co trapi nastolatków w czasie pandemii?
- Czy dam radę w szkole… Zajęcia zdalne dla jednych wiążą się z mniejszym stresem i sprzyjają aktywności na lekcji, ale dla innych oznaczają trudności z koncentracją, gorsze wyniki i większe zmęczenie.
- Ile stan pandemii jeszcze będzie trwać i co się stanie z moimi bliskimi… Codzienne sprawdzanie ile osób się zaraziło, lęk o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i najbliższych jest problemem również nastoletnich osób.
- Jak poznam nowe osoby… Niektórzy w celu nawiązywania i utrzymywania relacji korzystają z dobrym skutkiem z mediów społecznościowych, ale są też osoby dla których ten czas jest niezwykle samotny i pozbawiony relacji z rówieśnikami. Są młodzi ludzie, którym już przed pandemią było trudniej. I to oni potrzebują naszego największego wsparcia.
- Jak się dogadam z rodzicami… Kłótnie z rodzicami często dotyczą czasu spędzanego przed komputerem. Dorośli widzą go jako zagrożenie dla rozwoju, a dla wielu młodych ludzi Internet to miejsce gdzie mają swoją społeczność, mogą się relaksować i utrzymywać relacje rówieśnicze.
- Jak poradzić sobie z tymi emocjami… Jak zrozumieć i wyrazić to co czuję. Jak zaakceptować emocje, których nie chcę czuć. Bycie nastolatkiem nigdy nie było łatwe. Oczekiwania i presja ze strony dorosłych i rówieśników oraz częste porównywanie się z innymi sprawiają, że łatwo się pogubić w tym chaosie.
To co oswaja lęki to nasza obecność, rozmowa, zrozumienie. Wspierajmy nastolatków w tym trudnym czasie i nie bójmy się sami prosić o wsparcie.