Self-Reg. Opowieść dla dzieci o tym, jak działać gdy emocje biorą górę.

Self-Reg. Opowieść dla dzieci o tym, jak działać gdy emocje biorą górę.

Bezradność, złość, zawstydzenie. Który rodzic nie odczuwa takich emocji, próbując pogodzić rodzeństwo, ostudzić intensywne emocje lub reagując na inne trudne zachowanie dziecka? Czasem do tej mieszanki nieprzyjemnych uczuć dorzucamy jeszcze poczucie winy, bo przecież to ja nie nauczyłam dziecka, to ja nie byłem konsekwentny, to mnie teraz karcą spojrzenia przechodniów. Idąc tym torem myślenia łatwo popaść w samoobwinianie się lub szukać rozwiązania trudnych sytuacji będąc jeszcze bardziej konsekwentnym wobec dziecka. Ale co zrobić, gdy nie ma efektów? Gdy nie widzę w dziecku ani odrobiny chęci współpracy? Skąd u mojego dziecka bierze się tyle gniewu i zniecierpliwienia? Dlaczego ono się nie stara być grzeczne, skoro ma obiecaną nagrodę? Odpowiedzi na wiele z tych pytań udzieli nam książka Agnieszki Stążka- Gawrysiak pt: Self- Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę.

Choć tytuł sugeruje pozycję dla naszych pociech, to służy ona w pierwszej kolejności nam- dorosłym. Każdy rozdział pokazuje inny konfliktogenny wycinek z codziennego życia rodzinnego: Kuby i Lenki. Napisane przyjaznym językiem i kolorowo ilustrowane opowiadanie, które czytamy z dziećmi, poprzedza część skierowaną do dorosłych, rozszerzającą temat poruszony w opowiadaniu. Każda trudna sytuacja zostaje modelowo rozwiązana a następnie teoretycznie uzasadniona. Są tu m.in. konflikty między rodzeństwem, wybuchy emocji podczas spotkań rodzinnych oraz dzieci które nie siedzą i nie słuchają, wtedy kiedy trzeba. Wszystko to w kontekście teorii samoregulacji (self-reg), która tłumaczy wiele trudnych zachowań dziecka nadmiernym obciążeniem stresem. Zadaniem rodzica jest dać poczucie bezpieczeństwa i spokoju, znaleźć źródło stresu, a następnie nauczyć dziecko samoregulacji.
Zaletą tej książki jest jej uniwersalność i mała ilość stron- do przeczytania również dla rodzica nie mającego wiele czasu na lekturę. Polecając tę pozycję wszystkim rodzicom i opiekunom zachęcamy: rodzicu zatrzymaj się, przestań siebie obwiniać albo widzieć złe intencje w zachowaniu dziecka. Zamiast tego, gdy emocje opadną, usiądźcie razem, otwórzcie książkę i zastanówcie się wspólnie co się właśnie zadziało i co następnym razem możemy zrobić inaczej.