Terapia ręki dla dzieci – na czym polega?

Terapia ręki dla dzieci – na czym polega?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się i twoje ręce wydają się być inne. Nie masz nad nimi pełnej kontroli, są sztywniejsze, wykonujesz nimi niezgrabne ruchy, nic ci „nie idzie”. Odczuwasz frustrację i złość, prawda? A czy wiesz, że taki problem ma wiele dzieci? Nie mówią o tym, bo myślą, że tak ma być, nie mają porównania. Tymczasem jest coś, co może zmienić sprawność ich rąk i dłoni – to terapia ręki dla dzieci.

Terapia ręki dla dzieci – co to jest?

Każdy, kto ma kontakt z poradniami psychologicznymi, z łatwością może zauważyć, że ich oferta ciągle się poszerza. Nie dzieje się tak w celu przyciągnięcia klientów nowościami, ale dlatego, że wiemy coraz więcej o potrzebach i trudnościach najmłodszych. Pojawia się coraz więcej sposobów na to, aby pomagać dzieciom, które wcześniej musiały radzić sobie same. 

Jednym z takich sposobów jest właśnie terapia ręki dla dzieci. To regularne zajęcia, które prowadzone są przez terapeutów i które mają na celu usprawnienie motoryki małej, czyli sprawienie, aby ruchy ręki, dłoni oraz palców były bardziej płynne, pewne oraz precyzyjne. Dzięki temu dziecko, które do tej pory było uważane za „nieostrożne” lub „nieporadne” z powodu swoich trudności, zaczyna lepiej radzić sobie z codziennymi zadaniami i czuje się bardziej pewne siebie. 

Terapia ręki – na czym polega?

Aby można było rozpocząć proces terapeutyczny, najpierw musi odbyć się wizyta, na której specjalista ocenia zakres i rodzaj trudności – to koniecznie dla ułożenia indywidualnego planu działań. Bo chociaż terapia ręki dla dzieci może wydawać się zwykłą zabawą, w istocie każda aktywność, do której zachęca się dziecko, wybierana jest nieprzypadkowo.

Naturalnie cała aktywność dziecka jest swobodna i radosna, a tematyka zajęć zachęca do działania. Początkowo są to zazwyczaj zajęcia usprawniające całe ciało (gimnastyka, ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową, obijanie piłki od ściany, chodzenie po równoważni) oraz te usprawniające nadgarstki oraz ramiona.

Kiedy specjalista zauważy, że dziecko poczyniło już pewne postępy, rozpoczyna się właściwa terapia ręki dla dzieci. To ćwiczenia mające na celu rozluźnienie mięśni, czyli zabawy z piankami i masami, malowanie na papierze oraz w trójwymiarze, a także konstruowanie budowli z klocków. Ponadto terapeuta zachęca dzieci do aktywności usprawniających chwyt – to na przykład przesypywanie piasku, zabawa w przeciąganie linii (zaciskanie pięści) czy otwieranie słoików. Dziecko trenuje także sprawność palców. Zajęcia takie polegają na zabawie piórkami, stukaniu, nawlekaniu korali oraz rysowaniu i malowaniu palcami. 

zdjecie przedszkole

Czy terapia ręki dla dzieci to coś, czego potrzebuje i twoje dziecko?

Rodzicom niemającym wykształcenia pedagogicznego trudno jest określić, czy terapia ręki dla dzieci rzeczywiście jest potrzebna dla ich syna czy córki. Na szczęście istnieje kilka pytań, na które można sobie odpowiedzieć i na tej podstawie podjąć decyzję.

  1. Czy twoje dziecko nie lubi czynności manualnych, które pojawiają się w codziennych sytuacjach?
    Wymienione czynności to na przykład wyjmowanie sztućców ze zmywarki, podnoszenie pieniążka, zabawa klockami Lego.
  2. Czy twoje dziecko ma problem z niektórymi obszarami samoobsługi?
    Chodzi oczywiście o obszary związane z koniecznością użycia dłoni. Przykłady to wiązanie butów, zapinanie guzików, nakładanie pasty na szczoteczkę, zdejmowanie i zakładanie skarpetek.
  3. Czy zauważyłeś/-łaś u swojego dziecka trudności w zadaniach, które wymagają użycia obu dłoni?
    Przykładem może być nalewanie mleka do szklanki (z przytrzymywaniem jej), jedzenie sztućcami albo wycinanie nożyczkami.
  4. Czy masz wrażenie, że twoje dziecko jest niezgrabne?
  5. Czy często upuszcza przedmioty, rozlewa napoje, nie jest precyzyjne?
  6. Czy dziecko ma trudności z pisaniem lub rysowaniem?
    Może to być nieprawidłowe trzymanie kredki/długopisu albo bardzo nieładne pismo, cechujące się wyjeżdżaniem poza linie oraz nieadekwatnie dużymi i krzywymi literami,

Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi: „tak”, warto udać się do poradni, aby upewnić się, czy terapia ręki dla dzieci będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.

Co daje terapia ręki dla dzieci?

Wbrew pozorom terapia tego typu wpływa nie tylko na motorykę małą i prawidłowe trzymanie ołówka, ale na wiele innych aspektów rozwoju. To, co zauważa się u dzieci biorących udział w zajęciach, to:

  • poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • poprawa chwytu,
  • wzmocnienie koncentracji uwagi,
  • poprawę umiejętności skupienia wzroku,
  • wzmocnienie mięśni rąk.

Terapia ręki dla dzieci – jak wybrać placówkę, w której znajdziemy pomoc?

Jak wybrać ośrodek, w którym odbywa się terapia ręki dla dzieci? Warszawa Bielany to na szczęście duży obszar, więc bez większych problemów znajdziesz tutaj profesjonalną placówkę. Jedną z nich jest POMOKO. Pomagamy dzieciom w wieku od trzech do siedmiu lat, wspierając je w okresie przedszkolnym i doskonale przygotowując do zadań, które będą pojawiały się w szkole. Poznaj nasz zespół i dowiedz się więcej na temat pracujących u nas specjalistów.