Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy od 1992 roku 10 dnia października. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na wagę zdrowia psychicznego oraz zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie.

Zdrowie psychiczne jest ściśle związane z naszym dobrostanem i kształtowane przez wiele czynników takich jak: sen, zdrowa dieta, umiejętność radzenia sobie ze stresem, karmiące relacje z innymi ludźmi, aktywność fizyczna i poczucie celu w życiu.

Każdy z nas czasem czuje, że już nie daje rady, że ma mały wpływ na swoje życie i potrzebuje odpoczynku albo zmiany. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, to warto udać się na konsultację do psychologa lub psychiatry, aby nie dopuścić do pogorszenia kondycji psychicznej. Nikt nie jest niezniszczalny, a profilaktyka ma tu kluczowe znaczenie.

Pandemia pokazała nam jak istotne dla naszego dobrostanu są relacje międzyludzkie, praca w której się realizujemy, aktywność fizyczna (zwłaszcza na łonie przyrody) oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem i z niepewnością. Media zaczęły wtedy głośno mówić o wadze dbania o zdrowie psychiczne, a część z nas dopiero w tej kryzysowej sytuacji zaczęła się przyglądać swojemu życiu pod kątem dobrostanu psychicznego.

Amelia i Emily Nagoski w książce pt: Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu używają terminu wypalenie w kontekście nie tylko zawodowym. Wypalić można się w codziennym życiu, jeśli nie dokończymy cyklu reakcji stresowej.

Temat przemęczenia pojawia się nie tylko w literaturze, ale jest często głównym tematem naszych rozmów. Bywa, że zmęczenie i przepracowanie jest pokazywane jako ideał do którego wszyscy powinni dążyć: zarówno dzieci, jak i dorośli. Sen i odpoczynek traktujemy jako coś co można odłożyć w czasie. Słyszymy, że bez zmęczenia nie da się nic osiągnąć, a na odpoczynek trzeba sobie zasłużyć. Czasem wydaje nam się, że nasza wartość zależy od tego ile pracujemy i ile dajemy z siebie innym ludziom. W dobrej wierze, kierując się etyką czy przekonaniami wyniesionymi z domu, chcemy dla wszystkich dobrze. Dla wszystkich, tylko nie dla siebie. Zdarza się, że w pośpiechu życia codziennego, natłoku obowiązków, nie mamy lub nie znajdujemy możliwości zatrzymania się i spojrzenia na swoje życie z boku. Czy poza opiekowaniem się dziećmi i bliskimi opiekujemy się też sobą? Czy nasze problemy ze snem, koncentracją lub gorsze samopoczucie to coś chwilowego czy może utknęliśmy w błędnym kole zmęczenia?

Poczucie spełnienia i satysfakcji z życia wymaga równowagi. Nie bójmy się bycia posądzonymi o egozim. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypomina nam o tym, że każdy i każda z nas ma prawo do zdrowia psychicznego. I do zwrócenia się o pomoc wtedy, kiedy jej potrzebujemy.